Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cost of material used $60,000 Direct labor costs. 58,000 FO. 33,000 Work in P, b

ID: 2420169 • Letter: C

Question

Cost of material used $60,000

Direct labor costs. 58,000

FO. 33,000

Work in P, beg. 29,000

Work in P, end. 18,000

Finished gds. beg. 32,000

Finished gds. end. 18,000

How do I calculate the cost of goods sold? What would it be?

4)

The Lala company allocates overhead based on a predetermined overhead rate of $9.00 per direct labor hour. Job J1102 required 8 tons of direct material at a cost of $600 per ton and took employees who earn 21$ per hour a total of 80 hours to complete. What is the total cost of job J1102

Explanation / Answer

cost of goods transferred out from WIP department=$29,000+$60,000+$58,000+$33,000-$18,000=$162,000

so cost of goods sold=$32,000+$162,000-$18,000=$176,000

4.

particulars amount in $ Material (8 tons*$600) 4,800 Labour cost ($9*80) 720 Total cost of job J1102 5,520