Cranston Company estimates the following overhead costs for the coming year: Cra
ID: 2420219 • Letter: C
Question
Cranston Company estimates the following overhead costs for the coming year:
Cranston is also budgeting $600,000 in direct labor costs and 15,000 machine hours for the coming year.
Required:
a. Calculate the predetermined overhead rate using direct labor costs as the allocation base. Round your answer to the nearest cent.
$_______________per direct labor dollar
b. Calculate the predetermined overhead rate using machine hours as the allocation base.
$______________ per machine hour
Explanation / Answer
a) oVerhead rate = Estimated overhead /estimated direct labor cost
= 360,000 / 600,000
= $ .6 per direct labor dollar
b) Overhead rate = 360,000 / 15000
= $ 24 per machine hour