Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Casey Corporation is a manufacturing company that makes small electric motors it

ID: 2420931 • Letter: C

Question

Casey Corporation is a manufacturing company that makes small electric motors it sells for $25 per unit. The variable costs of production are $10 per motor, and annual fixed costs of production are $390,000. How many units of product must Casey make and sell to break even? How many units of product must Casey make and sell to earn a $114,000 profit? The marketing manager believes that sales would increase dramatically if the price were reduced to $20 per unit. How many units of product must Casey make and sell to earn a $114,000 profit, if the sales price is set at $20 per unit?

Explanation / Answer

a. Breakeven units = Fixed cost / Contribution per unit

= 390000 / (25-10)

= 26000 units

b. Units to make and sell to earn profit = (390000 + 114000) / 15

= 33600 units

c. Units to make and sell = (390000 + 114000)/(20-10)

= 50400 units