Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In 1987, Herman Moore Company completed the construction of a building at a cost

ID: 2420940 • Letter: I

Question

In 1987, Herman Moore Company completed the construction of a building at a cost of $4,840,000 and first occupied it in January 1988. It was estimated that the building will have a useful life of 40 years and a salvage value of $145,200 at the end of that time.

Early in 1998, an addition to the building was constructed at a cost of $1,210,000. At that time, it was estimated that the remaining life of the building would be, as originally estimated, an additional 30 years, and that the addition would have a life of 30 years and a salvage value of $48,400.

In 2016, it is determined that the probable life of the building and addition will extend to the end of 2047, or 20 years beyond the original estimate.

Annual depreciation from 1988 through 1997 = $117,370.00

Compute the annual depreciation that would have been charged from 1998 through 2015.

Compute the annual depreciation to be charged, beginning with 2016.

Explanation / Answer

Depreciation on original building = (4840000 - 145200)/40

= 117370

Depreciation on addition = (1210000 - 48400)/30

= 38720

Total annual depreciation from 1998 to 2015 = 117370 + 38720

= 156090

Annual depreciation to be charged from 2016 = (4840000 - 145200)/60 + (1210000 - 48400)/50

= 101478.66