Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bongo Ltd. is considering the selection of one of two mutually exclusive project

ID: 2421070 • Letter: B

Question

Bongo Ltd. is considering the selection of one of two mutually exclusive projects. Both would involve purchasing machinery with an estimated useful life of 5 years.

Project 1 would generate annual cash flows (receipts less payments) of £200,000; the machinery would cost £556,000 with a scrap value of £56,000.

Project 2 would generate cash flows of £500,000 per annum; the machinery would cost £1,616,000 with a scrap value of £301,000.

Bongo uses straight-line depreciation. Its cost of capital is 15% per annum.

Assume that all cash flows arise on the anniversaries of the initial outlay, that there are no price changes over the project lives, and that accepting either project will have no impact on working capital requirements.

Assess the choice using the following methods by completing the calculations shown below:

ARR

NPV

IRR

Payback period

Calculate the missing answers:

ARR workings (Project 1)

These profits are the same each year in this question.

Annual depreciation (Cost – SV) / 5

Average NBV of investments

Be sure to demonstrate your workings.

Project 1 Project 2 ARR (see workings) 33% ??? NPV (£’000) ??? 210 IRR 25% ??? Payback Period (yrs) ??? 3.2

Explanation / Answer

1) To calculate the accounting rate of return: -

Project 1

ARR = average returns / average investement

ARR= (1,056,000 / 5) / (556,000/5)

ARR = 211,200/111,200

ARR = 189.92%

Project 2:

ARR for project 2 = Average returns / average investment

ARR for project 2 = $2,801,000/5 / $1,616,000/5

ARR for project 2 = 700250/323200

ARR for project 2 = 216.66%

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To find the net present value of Project 1:-

Present value of cash flows for project 1 = $ 311,200/1.151 + $ 311,200/1.152 + $ 311,200/1.153 + $ 311,200/1.154 + $ 367,200/1.155

Present value of cash flows for project 1 = 1071032.564

NPV of project 1 = -$556,000 + $ 1,071,032.564

NPV of project 1 = 515,033

Present value of cash flows for project 2 = $ 823,200/1.151 + $ 823,200/1.152 + $ 823,200/1.153 + $ 823,200/1.154 + 1,124,200/1.155

Present value of cash flows for project 2 = 2909144.274

NPV for project 2 = - $ -1,616,000 + $ 2909144.274

NPV for project 2 = $ 1,293,144

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To find the Internal rate of return: Project 1

Annuity of project 1= $1,056,000/5

Annuity of project 1= $ 211,200

Payback period = 556,000/$ 211,200

Payback period = 2.63

From the present value of annuity table ,the rate of return value corresponding to 2.63 = 26%

By Trial and error method

IRR = 25% + 206/11559

IRR for project 1 = 25.01 %

To find IRR for project 2 :

Annuity = 2,801,000/5

Annuity = $ 560,200

Payback period = 2.88 years

From the present value of annuity table ,the rate of return value corresponding to 2.88 years = 22%

IRR = 20% + 271 / 37,231

IRR for project 2 = 20%

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To find the payback period

Payback period for project 1 = 2 + (556,000 - 400,000)/ 200,000

Payback period for project 1 = 2.78 years

Payback period for project 2 = 3 + ( $1,616,000 - $ 1,500,000)/500,000

Payback period for project 2 = 3.232 years.

Year cash flows 0 -556,000 1 200,000 2 200,000 3 200,000 4 200,000 5 256,000 Total 1,056,000