Assume that the Unit Price on Firm X\'s product is $ 20 Per Unit. The Unit Varia
ID: 2423724 • Letter: A
Question
Assume that the Unit Price on Firm X's product is $ 20 Per Unit. The Unit Variable Cost is $ 10 Per Unit, and the Fixed Cost equals $ 50,000. Based upon this scenario Determine the # of units which must be sold to generate a $ 50,000 Operating Profit Determine the Average Total Cost (ATC), Average Variable Cost (AVC), and Average Fixed Cost (AFC) for the B/E Point. j Determine the ATC, AVC, and AFC for the # of units computed in Part e. k. Determine the Marginal Cost Per Unit for between the B/E Point and the # of units computed in Part e.Explanation / Answer
Unit price=20/unit
Unit variable cost=10/unit
Fixed cost=50000
Operating profit =revenue -cost of goods sold-all operating expenses
So here OP =50000
So no of units are 5000units
Revenue =100000
Variable cost =50000
ATC=TC/Q=total cost =Variable cost+fixed cost
50000+50000=100000
100000/5000=20
AVC average variable cost =50000/5000=10
Average fixed cost =50000/5000=10
Marginal cost per unit=change in cost /change in quantity =0.5