Minden Company Introduced a new product last year tor which it is trying to tind
ID: 2424094 • Letter: M
Question
Minden Company Introduced a new product last year tor which it is trying to tind an optimal selling price Marketing studies suggest that the company can increase sales by 5,000 units for each $2 reduction in the selling price. The company's present selling price is $99 per unit, and variable expenses are $69 per unit. Fixed expenses are $834,300 per year. The present annual sales volume (at the $99 selling price) is 25,300 Required: 1. What is the present yearly net operating income or loss? 2. What is the present break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in units Break-even point in dollar salesExplanation / Answer
1.
operating loss with @ $99 is $75300
2.
Break even point:
northwood company question:
1a.
CM ration: 477000/1590000
= 30%
break even unit : (378000)/.30
= 1260000/30
= 42000
1b.
operating leverage :
477000/99000 = 4.82
3.
cm ratio is 25%
contribution required for same profit of $99000
sale required = (99000+378000)/.25
= $1908000
unit to be sold : 1908000/30
= 63600
4.
for cm% 30
variable cost after increase in labour cost by $1.5
new variable cost per unit is 22.5
As required CM % is 30 then the Varible cost ratio will be 70%
so if the variable cost is 22.5 then the sale price will be 22.5/.7 = 32.14
selling price per ball should be $32.14
Particular Amount sale 2504700 variable cost 1745700 contribution 759000 fixed cost 834300 Ebit -75300