Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Information related to your companies bond issuance on 1/1/14 is below: Calculat

ID: 2424788 • Letter: I

Question

Information related to your companies bond issuance on 1/1/14 is below: Calculate the PV of maturity value, PV of annuity, total issue price, and the discount or premium. Finally, complete the amortization schedule below.

Par Value $200,000.00

Stated Rate 6.00%

Yield Rate 8.00%

Bond Term 3 years

Semiannual payments 2 Per Year

PV of maturity value =

PV of annuity =

Total Issue Price =

Face amount of bonds =

Discount/Premium =

1

Payment Beginning Book Value Cash Paid Interest Expense Disc/Prem Amortized Ending Book Value

1

2 3 4 5 6

Explanation / Answer

PV of maturity value = 200000 / (1 + 0.08/2)2*3 +  6000 ( 1 -( 1+0.08/2)-6 / 0.08/2

= 200000 / (1.04)6 + 6000 [(1 - 1/1.265) / 0.04

= 200000 / 1.265 + 6000 (1.265-1 / 1.265) / 0.04

= 158102.76 + 6000 * (0.209) / 0.04

= 158102.76 + 31350

= 189452.76

PV of annuity = (200000 * 6%* 6/12) * [ 1 - ( 1 + 0.06/2)-3*2   / 0.06 /2

= 6000 * (1 - (1+0.03)-6 / 0.03

= 6000 * (1 - 1/ 1.194) / 0.03

= 6000 * 1.194 - 1 /1.194 / 0.03

= 6000 * 0.162 /0.03

= 32400