Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please show your work so that I can understand what is involved in getting the a

ID: 2426647 • Letter: P

Question

Please show your work so that I can understand what is involved in getting the answer.

Aubrey Inc. issued $4,425,000 of 9%, 10-year convertible bonds on June 1, 2014, at 97 plus accrued interest. The bonds were dated April 1, 2014, with interest payable April 1 and October 1. Bond discount is amortized semiannually on a straight-line basis.

On April 1, 2015, $1,659,375 of these bonds were converted into 34,300 shares of $15 par value common stock. Accrued interest was paid in cash at the time of conversion.

(a) Prepare the entry to record the interest expense at October 1, 2014. Assume that accrued interest payable was credited when the bonds were issued. (b) Prepare the entry to record the conversion on April 1, 2015. (Book value method is used.) Assume that the entry to record amortization of the bond discount and interest payment has been made.

Explanation / Answer

(a)

Journal entry to record the interest expense at October 1, 2014

Date

Accounts / Explanations

Debit

Credit

Oct. 1, 2014

Interest Expense = 6637.50 + 199125 =

$      205,762.50

Discount on Bonds Payable (Amortization)

$          6,637.50

Cash = (4425000*9%*6/12)

$      199,125.00

(Being semiannual interest expense recorded )

Workings:

Issue price of Bonds = 4425000*97/100 =

$ 4,292,250.00

Add: Accrued interest (From April 1 to May 31) = 4425000*9%*2/12 =

$        66,375.00

Total Issue price of Bonds

$ 4,358,625.00

Face value of bonds

$ 4,425,000.00

Discount on issue of bonds = 4425000 - 4292250 =

$      132,750.00

Semiannual Amortization of Discount = 132750 / (10 years *2)

$          6,637.50

(b)

Journal entry to record the conversion on April 1, 2015

Date

Accounts / Explanations

Debit

Credit

Bonds Payable

$ 1,659,375.00

Discount on Bonds Payable (balance) = 1659375 *119475 / 4425000

$        44,803.13

Common Stock (34300 Shares * $15)

$      514,500.00

Paid in excess of par common stock = (1659375-44803.13-514500) =

$ 1,100,071.88

(Being bonds converted into common stock)

Workings:

Balance in Discount on Bonds Payable as on April 1, 2015 = 132750 - (6637.50*2)

$      119,475.00

(a)

Journal entry to record the interest expense at October 1, 2014

Date

Accounts / Explanations

Debit

Credit

Oct. 1, 2014

Interest Expense = 6637.50 + 199125 =

$      205,762.50

Discount on Bonds Payable (Amortization)

$          6,637.50

Cash = (4425000*9%*6/12)

$      199,125.00

(Being semiannual interest expense recorded )

Workings:

Issue price of Bonds = 4425000*97/100 =

$ 4,292,250.00

Add: Accrued interest (From April 1 to May 31) = 4425000*9%*2/12 =

$        66,375.00

Total Issue price of Bonds

$ 4,358,625.00

Face value of bonds

$ 4,425,000.00

Discount on issue of bonds = 4425000 - 4292250 =

$      132,750.00

Semiannual Amortization of Discount = 132750 / (10 years *2)

$          6,637.50

(b)

Journal entry to record the conversion on April 1, 2015

Date

Accounts / Explanations

Debit

Credit

Bonds Payable

$ 1,659,375.00

Discount on Bonds Payable (balance) = 1659375 *119475 / 4425000

$        44,803.13

Common Stock (34300 Shares * $15)

$      514,500.00

Paid in excess of par common stock = (1659375-44803.13-514500) =

$ 1,100,071.88

(Being bonds converted into common stock)

Workings:

Balance in Discount on Bonds Payable as on April 1, 2015 = 132750 - (6637.50*2)

$      119,475.00