On January 1, 2016, Horton Inc. sells a machine for $21,000. The machine was ori
ID: 2429916 • Letter: O
Question
On January 1, 2016, Horton Inc. sells a machine for $21,000. The machine was originally purchased on January 1, 2014 for $43,000. The machine was estimated to have a useful life of 5 years and no residual value. Horton uses straight-line depreciation oun a sosuted for taeiondoven a. Prepare the journal entry to record the sale. (f no entry is required for a transaction/event, select No Journal Entry Required" in the first account field.) View transaction list Journal entry worksheet Record the entry for sale of equipment. Note: Enter debits before credits. Transaction General Journal Debit Credit Record entry Clear entry View general journal 21Explanation / Answer
i) Journal entry for sale of machinery
Bank A/c Dr. 21000
P&L A/c Dr. 4800
To Machinery 25800
ii)a) The amount of an asset'scost that will be depreciated. It is the cost minus the expected salvage value. Depreciatiable cost = cost -salvage value
= $34400-$4000
= $30400
ii)b) Depreciation per annum by straight line Method
=Depreciatiable cost/useful life
= $30400/4yrs.
= $7600
ii)c) Depreciation rate using production capacity = Depreciatiable cost/production units
= $30400/200000units
= $0.152/unit
ii)d) Depreciation rate using double declining method
Depreciation rate= $7600/30400
= 25%
=> 25%*2= 50%
Depreciation Expense= $30400*50%
= $15200