Menlo Company distributes a single product. The company’s sales and expenses for
ID: 2431591 • Letter: M
Question
Menlo Company distributes a single product. The company’s sales and expenses for last month follow:
net operating income $17,400
1. What is the monthly break-even point in unit sales and in dollar sales?
2. Without resorting to computations, what is the total contribution margin at the break-even point?
3-a. How many units would have to be sold each month to earn a target profit of $33,600? Use the formula method.
3-b. Verify your answer by preparing a contribution format income statement at the target sales level.
4. Refer to the original data. Compute the company's margin of safety in both dollar and percentage terms. Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34).
5. What is the company’s CM ratio? If monthly sales increase by $83,000 and there is no change in fixed expenses, by how much would you expect monthly net operating income to increase?
Net operating income increases by _____ %
total per unit sales $306,000 $20 variable expenses $214,200 $14 contribution margin $91,800 $6 fixed expenses $74,400Explanation / Answer
1) Break even point 12,400 units Break even point $ 2,48,000 Working: Break even point in units = Fixed Cost/Contribution Margin per unit = $ 74,400 / $ 6.00 = 12,400 Contribution Margin Ratio = Contribution Margin/Sales = $ 6.00 / $ 20.00 = 30% Break even point in dollar sales = Fixed Cost/Contribution Margin Ratio = $ 74,400 / 30% = $ 2,48,000 2) Contribution Margin $ 74,400 At break even, contribution margin is equal to fixed cost because there is no profit at break even level. 3-a) Required Units 18,000 units Working; Fixed cost $ 74,400 Target Profit $ 33,600 Target Contribution Margin $ 1,08,000 /Contribution Margin per unit $ 6.00 Target units to be sold 18,000 3-b) Per Unit Total Sales $ 20 $ 3,60,000 Variable cost $ 14 $ 2,52,000 Contribution Margin $ 6 $ 1,08,000 Fixed Cost $ 74,400 Net Operating Income $ 33,600 4) Margin of Safety($) $ 58,000 Margin of Safety(%) 18.95% Working: Margin of safety is the level in excess of Break even level. Total Sales $ 3,06,000 Break even Sales $ 2,48,000 Margin of safety sales $ 58,000 Margin of safety sales(%) = Margin of safety sales / Total Sales = $ 58,000 / $ 3,06,000 = 18.95%