Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ch 11f Westerville Company reported the following results from last year’s opera

ID: 2436203 • Letter: C

Question

Ch 11f

Westerville Company reported the following results from last year’s operations:

At the beginning of this year, the company has a $300,000 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics:

The company’s minimum required rate of return is 15%.

1. What is last year’s margin? What is last year’s turnover? What is last year’s return on investment (ROI)? and What is the margin related to this year’s investment opportunity?

2. What is the turnover related to this year’s investment opportunity? (Round your answer to 1 decimal place.) and What is the ROI related to this year’s investment opportunity?

3. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what margin will it earn this year? (Round your percentage answer to 1 decimal place

4. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what turnover will it earn this year? (Round your answer to 2 decimal places.)

thank you

Sales $ 1,400,000 Variable expenses 680,000 Contribution margin 720,000 Fixed expenses 440,000 Net operating income $ 280,000 Average operating assets $ 875,000

Explanation / Answer

1.

a) Margin = Net operating income/Sales

= 280,000 / 1400000

= 20%

b)

Last year’s turnover is:

Turnover = Sales / Average operating assets

=1400000 / 875,000

= 1.6

c) Last year’s return on investment (ROI) is:

ROI = Margin * Turnover

= 20% * 1.6

= 32%

d) The margin for this year’s investment opportunity is:

Margin = Net operating income / Sales

= 48000 / 480000

= 10%

2.

a) The turnover for this year’s investment opportunity is:

Turnover = Sales / Average operating assets

= $480,000 / $300,000

= 1.6

b) The ROI for this year’s investment opportunity is:

ROI = Margin * Turnover

= 10% * 1.6

= 16%

3.

If the company pursues the investment opportunity, this year’s margin would be:

Margin = Net operating income / Sales

= ($280,000 + $48,000) / ($1,400,000 + $480,000 )

= $328,000 / $1,880,000

= 17.45%

4.

If the company pursues the investment opportunity, this year’s turnover would be:

Turnover = Sales / Average operating assets

= ($1,400,000 + $480,000) / ($875,000 + $300,000)

= $1,880,000 / $1,175,000

= 1.60