Information concerning Marigold Corporation’s intangible assets is as follows. A
ID: 2441104 • Letter: I
Question
Information concerning Marigold Corporation’s intangible assets is as follows.
A trademark was purchased from Shanghai Company for $46,000 on July 1, 2014. Expenditures for successful litigation in defense of the trademark totaling $-1,700 were paid on July 1, 2017. Marigold estimates that the useful life of the trademark will be 20 years from the date of acquisition.
a) Prepare a schedule showing the intangible assets section of Marigold ’s balance sheet at December 31, 2017. Show supporting computations in good form.
(b) Prepare a schedule showing all expenses resulting from the transactions that would appear on Marigold ’s income statement for the year ended December 31, 2017. Show supporting computations in good form.
A trademark was purchased from Shanghai Company for $46,000 on July 1, 2014. Expenditures for successful litigation in defense of the trademark totaling $-1,700 were paid on July 1, 2017. Marigold estimates that the useful life of the trademark will be 20 years from the date of acquisition.
Explanation / Answer
1 01-Jan-17 Patent 66720 =16000+50720 Useful Life 10 years Annual Amortization on straight Line 6672 =66720/10 31-12-17 Patent 60048 =66720-6672 2 Inhouse developed Patent 103200 =80000+23200 Useful Life 8 years Annual Amortization 12900 =103200/8 31-12-17 Inhouse developed Patent 90300 =103200-12900 3 01-07-14 Trademark 46000 Useful life 20 Annual amortization 2300 31-12-17 Trademark 39600 =46000-2300*3.5+1700/17*16.5 a) Balance Sheet schedule as on 31st Dec 2017 Intangibles Patent 60,048 Inhouse developed Patent 90300 Income Statement for 2017 Expenses Royalty fees 64,000 =800000*8% Interest Exp 5072 =50720*10% Amortization Patent 6672 Inhouse developed Patent 12900 Trademark 2350 =2300+1700/17*.5