Problem 13-7 A manager receives a forecast for next year. Demand is projected to
ID: 2441113 • Letter: P
Question
Problem 13-7 A manager receives a forecast for next year. Demand is projected to be 580 units for the first half of the year and 990 units for the second half. The monthly holding cost is $2 per unit, and it costs an estimated $55 to process an order a. Assuming that monthly demand will be level during each of the six-month periods covered by the forecast (e.g., 100 per month for each of the first six months), determine an order size that will minimize the sum of ordering and carrying costs for each of the six-month periods. (Round your answers to the nearest whole number.) Period Order Size 1 6 months 7- 12 months units units b. If the vendor is willing to offer a discount of $10 per order for ordering in multiples of 50 units (e.g, 50. 100, 150), would you advise the manager to take advantage of the offer in either period? If so, what order size would you recommend? (Round intermediate calculations to 2 decimal places.) Order Size Period 1- 6 months 7- 12 months unitsExplanation / Answer
a)
Order cost, S = 55
Monthly holding cost, H = 2
1-6 months
Average monthly demand, D = 580/6 = 96.67
Order size, Q = ?(2DS/H) = ?(2*96.67*55/2) = 73 units
7-12 months
Average monthly demand, D = 950/6 = 158.33
Order size, Q = ?(2DS/H) = ?(2*158.33*55/2) = 93 units
b)
For ordering in multiples of 50 units, Order cost, S = 55 - 10 = 45
1-6 months
Total cost of EOQ policy (S = $ 55) = (96.67/73)*55 + (73/2)*2 = $ 145.83
For order size, Q = 50, total cost = (D/Q)*S + (Q/2)*H = (96.67/50)*45 + (50/2)*2 = $ 137.00
For order size, Q = 100, total cost = (D/Q)*S + (Q/2)*H = (96.67/100)*45 + (100/2)*2 = $ 143.50
That total cost is minimum for order size = 50. Therefore, manager should take the offer and order 50 units.
7-12 months
Total cost of EOQ policy (S = $ 55) = (158.33/93)*55 + (93/2)*2 = $ 186.64
For order size, Q = 50, total cost = (D/Q)*S + (Q/2)*H = (158.33/50)*45 + (50/2)*2 = $ 192.50
For order size, Q = 100, total cost = (D/Q)*S + (Q/2)*H = (158.33/100)*45 + (100/2)*2 = $ 171.25
For order size, Q = 150, total cost = (D/Q)*S + (Q/2)*H = (158.33/150)*45 + (150/2)*2 = $ 197.50
That total cost is minimum for order size = 100. Therefore, manager should take the offer and order 100 units.