Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Charlotte Corporation is a cash basis taxpayer and reported the following income

ID: 2445828 • Letter: C

Question

Charlotte Corporation is a cash basis taxpayer and reported the following income and expenses in 2014.

Services Income                                $550,000

Wages to employees 100,000

Tax Exempt Interest Income 25,000

Short-Term Loss on Stock Sale (30,000)

Federal Taxes Paid 150,000

Penalties 1,000

Charlotte also purchased $100,000 of furniture on 1/1/2014 but did not elect bonus depreciation or 179 expense. The property has a 10 year ACRS life. Determine Charlotte’s taxable income and current E&P.

Explanation / Answer

Charlotte's Income :

service income = 550000

less: salaries = 100000

   less: Federal tax = 150000

   less: penalties = 1000

   less: depreciation ($ 100000 / 10 year) = 10000

less: short term loss =   30000

   Taxable Income = $259000

Current E & P    = taxable income - federal tax - penalties + Tax Exempt Interest Income

   = $259000 - $  150,000 -   $1,000 + $25000

= $133000