Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cost-Based Pricing and Markups with Variable Costs Compu Services provides compu

ID: 2449470 • Letter: C

Question

Cost-Based Pricing and Markups with Variable Costs

Compu Services provides computerized inventory consulting. The office and computer expenses are $600,000 annually and are not assigned to specific jobs. The consulting hours are available for the year total 20,000, and the average consulting hours has $30 variable costs.

(a) If the company desires a profit of $160,000 what should it charge per hour?

(b) What is the markup on variable costs if the desired profit is $240,000

(c) If the desired profit is $60,000, what is the markup on variable costs to cover

(1) unassigned costs and

(2) desired profit?

Explanation / Answer

(a)

Calculation of Charge per hour:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$            600,000

Add: Desired Annual Profits

$            160,000

Total Required Sales Revenue

$        1,360,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1360000 /20000

$                      68

(b)

Calculation of Markup on variable cost:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$           600,000

Add: Desired Annual Profits

$            240,000

Total Required Sales Revenue

$        1,440,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1440000 /20000

$                      72

Less: Variable cost per hour

                       (30)

Markup per hour

$                      42

Markup on Variable cost % = 42/30

140%

(c) (1)

Calculation of Markup on variable costs to cover unassigned costs:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$            600,000

Total Required Sales Revenue

$        1,200,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1260000 /20000

$                      60

Less: Variable cost per hour

$                    (30)

Markup per hour

$                      30

Markup on Variable cost % = 30/30

100%

(c) (2)

Calculation of Markup on variable costs to cover desired profit:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$            600,000

Add: Desired Annual Profits

$              60,000

Total Required Sales Revenue

$        1,260,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1260000 /20000

$                      63

Less: Variable cost per hour

$                    (30)

Markup per hour

$                      33

Markup on Variable cost % = 33/30

110%

(a)

Calculation of Charge per hour:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$            600,000

Add: Desired Annual Profits

$            160,000

Total Required Sales Revenue

$        1,360,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1360000 /20000

$                      68

(b)

Calculation of Markup on variable cost:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$           600,000

Add: Desired Annual Profits

$            240,000

Total Required Sales Revenue

$        1,440,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1440000 /20000

$                      72

Less: Variable cost per hour

                       (30)

Markup per hour

$                      42

Markup on Variable cost % = 42/30

140%

(c) (1)

Calculation of Markup on variable costs to cover unassigned costs:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$            600,000

Total Required Sales Revenue

$        1,200,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1260000 /20000

$                      60

Less: Variable cost per hour

$                    (30)

Markup per hour

$                      30

Markup on Variable cost % = 30/30

100%

(c) (2)

Calculation of Markup on variable costs to cover desired profit:

Annual office and computer expenses

$            600,000

Add: Total Annual variable cost =20000 Hours *$30

$            600,000

Add: Desired Annual Profits

$              60,000

Total Required Sales Revenue

$        1,260,000

Total Annual hours

20000

Charge Per hour = 1260000 /20000

$                      63

Less: Variable cost per hour

$                    (30)

Markup per hour

$                      33

Markup on Variable cost % = 33/30

110%