Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Topaz Company makes one product and has set the following standards for material

ID: 2451782 • Letter: T

Question

Topaz Company makes one product and has set the following standards for materials and labor Direct Materials Direct Labor During the past month the company purchased 6,600 pounds of direct materials at a cost of $20,130. All of this material was used in the production of 1,240 units of product. Direct labor cost totaled $45,150 for the month. The following variances have been computed: Required: For direct materials: Compute the standard price per pound for materials Compute the standard quantity allowed for materials for the month s production Compute the standard quantity of materials allowed per unit of product

Explanation / Answer

a. Calculation of Standard price per pound of material:

Material Price Variance = Total Material Spending variance - Material Quantity Variance

=640 F – 1340 U = 640 +1340 =$1980 F   = -1980  

Material Price Variance = (Actual Price – Standard Price ) * Actual Quantity

Actual Price = $20130 / 6600 Pounds = $3.05 Per Pound

Hence,

-1980 = (3.05 – Standard Price) *6600

-1980/6600 = 3.05 – Standard Price

-0.3 =3.05 – Standard Price

Standard Price = 3.05 + 0.3 = $3.35 Per Pound

b. Calculation of Standard quantity allowed for material :

Material Quantity Variance = (Actual Quantity – Standard Quantity) * Standard Price

1340 = (6600 – Standard Quantity)*3.35

1340 / 3.35 = 6600 – Standard Quantity

400 = 6600 – Standard Quantity

Standard Quantity = 6600 -400 = 6200 Pounds

c. Calculation of Standard quantity of material allowed per unit of output:

Total Standard Quantity Allowed= 6200 Pounds

Units of output = 1240

Standard quantity of material allowed per unit of output = 6200 /1240 = 5 Pounds