Problem 6 The Death Star Business is considering the manufacture of a newtype of
ID: 2452075 • Letter: P
Question
Problem 6
The Death Star Business is considering the manufacture of a newtype of tennis ball. Each tennis ball would sell for $3.75 andwould require $1.75 in variable costs. In addition, annualfixed costs associated with the project would total$64,000.
Part a
Calculate the break even point in units
Part b
Calculate the break even point in sales dollars.
Part c
Calculate the operating income or loss at a sales volume of30,000 tennis balls.
Part d
Calculate the number of tennis balls that must be sold to earn aprofit of $80,000.
Explanation / Answer
Part a BEP = Fixedcosts Contribution margin = 64,000 3.75 - 1.75 = 32,000 units Part b BEP in sales dollars Fixedcosts contribution margin ratio =3.75-1.75 = .0534 Contribution marginratio 3.75 64,000 0.534 =$119,850 part c Income or loss at 30,000 tennis balls sales 30,000*3.75 = 112,500 -VC 30,000*1.75 52,500 -FC 64,000 Loss (4,000) Partd Number of tennis balls to be sold to earn a profit of $80,000 Fixed cost + profit CM / unit =64,000 + 80,000 2 =72,000 tennis balls