Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 9 The accounting records of Shinault Inc. show the following data for 2

ID: 2452191 • Letter: Q

Question

Question 9

The accounting records of Shinault Inc. show the following data for 2014. Life insurance expense on officers was $9,700. Equipment was acquired in early January for $336,100. Straight-line depreciation over a 5-year life is used, with no salvage value. For tax purposes, Shinault used a 30% rate to calculate depreciation. Interest revenue on State of New York bonds totaled $4,400. Product warranties were estimated to be $57,400 in 2014. Actual repair and labor costs related to the warranties in 2014 were $16,700. The remainder is estimated to be paid evenly in 2015 and 2016. Gross profit on an accrual basis was $112,400. For tax purposes, $77,200 was recorded on the installment-sales method. Fines incurred for pollution violations were $5,200. Pretax financial income was $800,800. The tax rate is 30%. Prepare a schedule starting with pretax financial income in 2014 and ending with taxable income in 2014. Prepare the journal entry for 2014 to record income taxes payable, income tax expense, and deferred income taxes.

Explanation / Answer

Particulars                  Amount

Pre tax financial Income = $800,800

Permanent Difference =

Add:

Life Insurance Expense = $9,700

Pollution Fines = $5,200

Total   = $815,700

Less:

Interest Revenue on New York On bonds=$4,400

_______________________________________

Total = $811,300

Temporary Difference

ADD:

Warranty Expense=$40,700

Total =$852,000

LESS

Depreciation For Equipment = $33,610

Installment Sales=$35,200

_______________________________

Taxable Income = $783,190

______________________________________

Taxable TAx payable = $783,190 * 30/100= $234,957

Calculation:

Depreciation For Equipment = $336,100 / 5 =$67,220

Actual Depreciation is $336,100 * 30/100=$100,830

_____________________________________________

Different = $33,610

Acural Basis sales = $112,400 - $77,200=$35,200

Warranty Expense = $57,400 - $16,700=$40,700

__________________________________________________________________________

Journal entry

Date    Particulars             LF    Debit    credit

12/31/2014     Income Tax Expense A/c           $243,390

                     Defered Tax Asset a/c              $12,210

                        To Defered tax liability a/c                              $20,643

                        To Income Tax Payable A/c                          $234,957

                  (Being Income tax paybale has recorded)

___________________________________________________________________

Calculation

Deferred Tax liability =$20,643 ($10,083 + $10,560)

Less:

Deferred Asset = =$12,210

__________________________________

Deferred Tax Expense = $8,433

Add:

Income Tax payable = $234,957

__________________________________

Income Tax expense = $243,390

_________________________________

Calculation For Income tax for deferred income/loss

Depreciation Expense = $33,610 * 30/100=$10,083(Deferred liability)

Acural Basis sales =$35,200*30/100=$10,560(Deferred liability)

Warranty Expense =$40,700*30/100=$12,210 (Deferred Asset)

Calculation:

Depreciation For Equipment = $336,100 / 5 =$67,220

Actual Depreciation is $336,100 * 30/100=$100,830

_____________________________________________

Different = $33,610

Acural Basis sales = $112,400 - $77,200=$35,200

Warranty Expense = $57,400 - $16,700=$40,700

_________________________________________________________________