Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tasty Treats bought bought baking equipment to mass produce baked goods for $335

ID: 2456422 • Letter: T

Question

Tasty Treats bought bought baking equipment to mass produce baked goods for $335,000 on January 1, 20X0. The useful life is estimated at 6 years, scrap value is estimated at $15,000, total production is estimated at 660,000 units. Assume that during 20X2 the useful remained life is now determined to be seven more years(including 20X2) and the expected salvage value is $3,000. Using the straight line method provide the new depreciation journal entry that Tasty Treats will record for 20X2? Show all calculations.

Explanation / Answer

Tasty Treats bought baking equipment to mass produce baked goods for $335,000 on January 1, 20X0. The useful life is estimated at 6 years, scrap value is estimated at $15,000,

total production is estimated at 660,000 units.

Assume that during 20X2 the useful remained life is now determined to be seven more years(including 20X2) and the expected salvage value is $3,000. Using the straight line method provide the new depreciation journal entry that Tasty Treats will record for 20X2? Show all calculations.

Step 1:

Straight Line Method= (Cost - Salvage Value) / Life

                                                                                                Cost               =$335,000

                                                                                                Salvage Value=$15,000

                                                                                                Life                        = 6 years

                                                                                                Value of Depreciable Asset=(335,000-15,000)=320,000

                                                                                                =(335,000-15,000)/6

                                                                                                =320,000/6

                                                                                                =53,333 Depreciation per Annum ( rounded off )

Written down Value of Asset in the beginning of 20X2 after charging 2 years depreciation is

                                =Original value of asset – depreciation charged till beginning of 20X2(for two years)

                                =335,000-(53,333 X 2)

                                =335,000-106,666

                                =$228,334

Step 2:

Now life of the asset is changed i.e 7 more years .

Below are revised values

Straight Line Method= (Cost - Salvage Value) / Life

                                                                                                Cost               =$228,334

                                                                                                Salvage Value=$3,000

                                                                                                Life                        = 7 years

                                                                                                Value of Depreciable Asset=(228,334-3,000)=225,334

                                                                                                =(228,334-3,000)/7

                                                                                                =225,334/7

                                                                                                = $32,191 Depreciation per Annum ( rounded off )

Step 3:

Hence depreciation is to be charged for the year 20X2 is $ 32,191

Journal Entry:                                                                    Debit                     Credit

                Depreciation Expense                                   32,191

                                Asset                                                                                     32,191

You can use also the term “Accumulated Depreciation” if you are not charging directly to Asset.