Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Selby Hinkle is the sole stockholder and operator of Osaka, amotivational consul

ID: 2457581 • Letter: S

Question

Selby Hinkle is the sole stockholder and operator of Osaka, amotivational consulting business. At the end of its accountingperiod, December 31, 2007, Osaka has assets of $800,000 andliabilities of $375,000. Using the accounting equation andconsidering each case independently, determine the followingamounts:

a.      Stockholders’equity, as of December 31, 2007.

b.      Stockholders’ equity, asof December 31, 2008, assuming that assets increased by $125,000and liabilities increased by $60,000 during 2008.

c.       Stockholders’equity, as of December 31, 2008, assuming that assets decreased by$100,000 and liabilities increased by $40,000 during 2008.

d.      Stockholders’ equity, asof December 31, 2008, assuming that assets increased by $80,000 andliabilities decreased by $200,000 during 2008.

e.       Net income (or net loss)during 2008, assuming that as of December 31, 2008, assets were$910,000, liabilities were $400,000, and there were no dividendsand no additional capital stock was issued.

Explanation / Answer

A.         Assets   =Liabilities + stockholders equity       800,000   =375,000    + stockholders equity stockholders equity = 800,000 - 375,000                              = $ 425,000 B.     Assets = Liabilities +stockholders equity      800,000 = 375,000 +425,000 +   125,000        60,000       925,000 = 435,000 +stockholders equity stockholders equity = 925,000 - 435,000       = 490,000 C.Assets = Liabilities + stockholders equity     800,000 = 375,000 + 425,000 (100,000) 40,000 700,000 = 415,000 + stockholders equity stockholders equity = 700,000 - 415,000       = 285,000 D.Assets = Liabilities + stockholders equity 800,000 = 375,000 + stockholders equity +    80,000    (200,000) 880,000 = 175,000 + stockholders equity stockholders equity = 880,000 - 175,000                             = 705,000 E.Assets = Liabilites + owners equity    910,000 = 400,000 + 425,000 + net income or loss net income = 910,000-400,000-425,000    =85,000