Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2016, Rossi & Co sold 10% bonds dated January 1, 2016, with a face

ID: 2461207 • Letter: O

Question

On January 1, 2016, Rossi & Co sold 10% bonds dated January 1, 2016, with a face amount of $10 million. The bonds mature in 2025 (10 years). For bonds of similar risk and maturity, the market yield is 12%. Interest is paid semiannually on June 30 and December 31.

Required:
1. Prepare the journal entry to record the bond sold by Rossi & Co on January 1, 2016.
2. Prepare Rossi & Co.’s journal entry to record interest on June 30, 2016, using the effective interest method.
3. Prepare Rossi & Co.’s journal entry to record interest on December 31, 2016, using the effective interest method

Explanation / Answer

Solution.

1. The journal entry to record the bond sold by Rossi & Co on January 1, 2016.

Bank Dr. 10 million

To 10% Bond 10 million

( Being 10% Bond sold )

2.  journal entry to record interest on June 30, 2016, using the effective interest method.

* Discount on Bond payable Dr. 10,000

To Interest income 10,000

( Interest of 6 month is recorded 20,000X6/12 )

3. Rossi & Co.’s journal entry to record interest on December 31, 2016, using the effective interest method

* Discount on Bond payable   Dr. 10,000

To   Interest income 10,000

( Interest of 6 month is recorded 20,000X6/12 )

*Discount of the Bond = 12% - 10% = 2%

Discount amount = 10,000,000 X 2% = 200,000

Interest as per effective interest method = Discount amount / no, of life of bond

= 200,000 / 10

= 20,000 p.a.

for six month = 20,000X6/12 = 10,000