The following Information applies to the questions displayed below.j Cane Compan
ID: 2462429 • Letter: T
Question
The following Information applies to the questions displayed below.j Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $185 and $120, respectively Each product uses only one type of raw materlal that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 112.000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below Direct materlals Direct labor Varlable manufacturing overhead Traceable fixed manufacturing overhead Varlable selling expenses Common fixed expenses Alpha Beta $30 $10 29 13 26 16 18 20 20 23 Total cost per unit $139$112 The company conslders its traceable fixed manufacturing overhead to be avoldable, whereas Its common fixed expenses are deemed unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. valueExplanation / Answer
(11) Pound of raw material
Pounds of raw material per unit = direct material / raw material per units
Alpha = $30 / $5 per pound = 6 pound
Beta = $10 / $5 per pound =2 pound
(12) contribution per pound
aplha beta
sale $185 $120
less: direct material 30 10
direct labour 22 29
Variable manufacture
overhead 20 13
variable selling expense 20 16
contribution per unit $93 $52
Alpha Beta
Contribution per pound $93 /6 $52/2
=$15.5 per pound =$26 per pound