Cardinal Company is considering a project that would require a $2,782,000 Invest
ID: 2467202 • Letter: C
Question
Cardinal Company is considering a project that would require a $2,782,000 Investment in equipment with a useful life of five years. At the end of five years, the project would terminate and the equipment would be sold for its salvage value of $200,000. The company's discount rate is 18%. The project would provide net operating Income each year as follows: Sal Varlable expenses $2,873,000 1,019,000 1,854,000 Contribution margin Fixed expenses: Advertising, salaries, and other fixed out-of-pocket costs Depreclation $754,000 516,400 Total fixed expenses 1,270,400 Net operating Income $583,600Explanation / Answer
1.Present valu of equipment salvage value at the end of five years = $200,000 * PVIF(18%,5year)
=$200,000 *0.437
=$87,400
5. Project net present value is $745,100.
6.Project' profitability index = present value of all future cashflow/initial investment
=$3,527,100/$2,782,000
=1.27
Year Investment$ Cashflow$ Depreciation$ CFAD$ Salvage value$ Netcashflow$ PVF=18% Discounted cashflow$ 0 (2,782,000) (2,782,000) 1 (2,782,000) 1 583,600 516,400 1,100,000 1,100,000 0.847 931,700 2 583,600 516,400 1,100,000 1,100,000 0.718 789,800 3 583,600 516,400 1,100,000 1,100,000 0.609 669,900 4 583,600 516,400 1,100,000 1,100,000 0.516 567,600 5 583,600 516,400 1,100,000 200,000 1,300,000 0.437 568,100 NPV 745,100