Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 15-4A Agassi Company uses a job order cost system in each of its three m

ID: 2468364 • Letter: P

Question

Problem 15-4A

Agassi Company uses a job order cost system in each of its three manufacturing departments. Manufacturing overhead is applied to jobs on the basis of direct labor cost in Department D, direct labor hours in Department E, and machine hours in Department K.

In establishing the predetermined overhead rates for 2014, the following estimates were made for the year.

Department

D

E

K

Department

D

E

K


  

  

Manufacturing Costs

Manufacturing Overhead

Problem 15-4A

Agassi Company uses a job order cost system in each of its three manufacturing departments. Manufacturing overhead is applied to jobs on the basis of direct labor cost in Department D, direct labor hours in Department E, and machine hours in Department K.

In establishing the predetermined overhead rates for 2014, the following estimates were made for the year.

Department

D

E

K

Manufacturing overhead $ 1,200,000 $ 1,500,000 $ 900,000 Direct labor costs $ 1,500,000 $ 1,250,000 $ 450,000 Direct labor hours 100,000 125,000 40,000 Machine hours 400,000 500,000 120,000
During January, the job cost sheets showed the following costs and production data.

Department

D

E

K

Direct materials used $ 140,000 $ 126,000 $ 78,000 Direct labor costs $ 120,000 $ 110,000 $ 37,500 Manufacturing overhead incurred $ 99,000 $ 124,000 $ 79,000 Direct labor hours 8,000 11,000 3,500 Machine hours 34,000 45,000 10,400


  

Explanation / Answer

Solution:

It is given in the question that overhead is applied to jobs on the basis of following:

Direct labor cost in Department D

Direct labor hours in Department E

Machine hours in Department K

Calculation of Predetermined Rate for each department

Predetermined Overhead Rate = Total Estimated Manufacturing Overhead / Given Basis

Department D = $ 1,200,000 / $ 1,500,000 = $0.80 or 80% on direct labor cost

Department E = $ 1,500,000 / 125,000 = $12 per direct labor hour

Department K = $ 900,000 / 120,000 = $7.50 per machine hour

Calculation of the total manufacturing costs assigned to jobs in January in each department.

Department D = Actual Direct Labor Cost x Predetermined Overhead Rate = $120,000 x 80% = $96,000

Department E = Actual Direct Labor Hours x Predetermined Overhead Rate = 11,000 x $12 = $132,000

Department K = Actual Machine Hours x Predetermined Overhead Rate =10,400 x $7.50 = $78,000

Calculation of the under- or overapplied overhead for each department at January 31

Departments

Assigned / Applied Manufacturing Costs

Actual Incurred Manufacturing Overheads

Under-Applied / Over-applied Overhead

D

$96,000

$99,000

$3,000 Under-applied

E

$132,000

$124,000

$8,000 Over-applied

K

$78,000

$79,000

$1,000 Under-applied

Overheads are under-applied when estimated overheads are less than Actual overhead incurred.

Overheads are over-applied when estimated overheads are higher than Actual overhead incurred.

Departments

Assigned / Applied Manufacturing Costs

Actual Incurred Manufacturing Overheads

Under-Applied / Over-applied Overhead

D

$96,000

$99,000

$3,000 Under-applied

E

$132,000

$124,000

$8,000 Over-applied

K

$78,000

$79,000

$1,000 Under-applied