Coronet Company provided the following information related to its inventory sale
ID: 2469026 • Letter: C
Question
Coronet Company provided the following information related to its inventory sales and purchases for December 2009 and the first quarter of 2010:
Desired ending inventory levels are 33% of the following month's projected cost of goods sold. Budgeted purchases of inventory in February 2010 would be:
$77,900.
$95,600.
$111,220.
$88,100. these are the answer, i've tried 68,000*.33=22440; 98,000*33=32340, I dont't know what to do?
Dec. 2009 Jan. 2010 Feb. 2010 March 2010 (Actual) (Budgeted) (Budgeted) (Budgeted) Cost of goods sold $48,000 $78,000 $98,000 $68,000Explanation / Answer
Budgeted purchases of inventory in February 2010 =Cost of goods sold $98,000+Ending inventory$ 22,440( 68,000*.33)-Begining inventory $32340 (98,000*33)=$88,100.