Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Costello Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit o

ID: 2469708 • Letter: C

Question

Costello Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below.


The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($5.00 ÷ 0.50). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 2,600 direct labor hours (5,200 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $16,900 ($6.50 per hour) and total fixed overhead costs of $9,100 ($3.50 per hour). Actual costs for October in producing 4,200 units were as follows.


The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.

1. Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)

2. Compute the total overhead variance.

Direct materials—2 pound plastic at $6.84 per pound $ 13.68 Direct labor—0.50 hours at $12.00 per hour 6.00 Variable manufacturing overhead 3.25 Fixed manufacturing overhead 1.75 Total standard cost per unit $24.68

Explanation / Answer

1.

Total Material Variance

Material cost per standard cost for 4,200 units should be 4,200 * $ 13.68 = $57,456

Actual Direct Materials Cost incurred is $ 59,555.

Actual cost is more than Standard cost. So it is Unfavorable.

Hence Total Material Variance = $59,555 - $57,456 = $2,099 Unfavorable

Materials Price Variance = Actual Quantity * (Actual Price – Standard Price)

Here, Actual Quantity is 4,200

Actual Price is $59,555/8,520 = $6.99 per pound (Rounded off to 2 decimals). Per unit = $6.99 * 2 = $13.98

Standard Price = $13.68

Hence Materials Price Variance = 4,200 * ($13.98 - $13.68) = $1,260 Unfavorable

Materials Quantity Variance = Standard Price * (Actual Quantity – Standard Quantity)

Here, Standard Price = $13.68

Actual Quantity = 4,200

Standard Quantity = 8,520/2 = 4,260 (2 pounds per unit)

Hence Materials Quantity Variance = $13.68 * (4,200 -4,260) = $821 Unfavorable           

Total Labor Variance

Direct Labor cost per standard cost for 4,200 units should be 4,200 * $ 6.00 = $25,200

Actual Direct Labor Cost incurred is $ 24,255

Actual cost is less than Standard cost. So it is favorable.

Hence Total Labor Variance = $25,200 - $24,255 = $945 favorable

Labor Price Variance = Actual Quantity * (Actual Price – Standard Price)

Here, Actual Quantity is 4,200

Actual Price is $24,255/1,980 = $12.25 per hour. Per unit = $12.25 * 0.50 = $6.125

Standard Price = $6.00

Hence Labor Price Variance = 4,200 * ($6.125 - $6.00) = $525 Unfavorable

Labor Quantity Variance = Standard Price * (Actual Quantity – Standard Quantity)

Here, Standard Price = $6.00

Actual Quantity = 4,200

Standard Quantity = 1,980/0.50 = 3,960 (0.50 hrs per unit)

Hence Labor Quantity Variance = $6.00 * (4,200 – 3,960) = $1,440 favorable         

2. Total Overhead Variance

Variable Manufacturing Overhead Per Standard cost for 4,200 units should be 4,200 * $3.25 = $13,650

Fixed Manufacturing overhead per standard cost for 4,200 units should be 4,200 * $1.75 = $7,350

Total Overhead per standard cost for 4,200 units should be $13,650 + $7,350 = $21,000

Actual overhead costs incurred = $16,021 + $7,229 = $23,250

Actual costs are more than standard costs. So it is unfavorable.

Hence Total Overhead Variance = $23,250 - $21,000 = $2,250 Unfavorable