Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mary Willis is the advertising manager for Bargain Shoe Store. She is currently

ID: 2470231 • Letter: M

Question

Mary Willis is the advertising manager for Bargain Shoe Store. She is currently working on a major promotional campaign. Her ideas include the installation of a new lighting system and increased display space that will add $27,490 in fixed costs to the $279,360 currently spent. In addition, Mary is proposing that a 5% price decrease ($44 to $42) will produce a 20% increase in sales volume (20,680 to 24,816). Variable costs will remain at $28 per pair of shoes. Management is impressed with Mary’s ideas but concerned about the effects that these changes will have on the break-even point and the margin of safety.

(a) Compute the current break-even point in units, and compare it to the break-even point in units if Mary’s ideas are used. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 1,225.)


(b) Compute the margin of safety ratio for current operations and after Mary’s changes are introduced. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 15%.)


(c) Prepare a CVP income statement for current operations and after Mary’s changes are introduced.

BARGAIN SHOE STORE
CVP Income Statement

Current

New

Current break-even point

pairs of shoes New break-even point

pairs of shoes

Explanation / Answer

a)Contribution per unit = Selling price – Variable cost

                                       = 44 – 28 = 16

i)Current breakeven point = Fixed cost / Contribution per unit = 279,360/16 =17,460 units

      New Contribution per unit = New selling price – New variable cost = 42 – 28 = 14

New fixed cost = $279,360 + $27,490 = $306,850

New breakeven point = New fixed cost / New contribution per unit   

                              = 306,850/14 = 21,918 units

               b) Contribution Margin % = Contribution per unit / selling price x 100

= 16/44 x 100 = 36.36 %

            Existing Break even sales = Fixed cost / Contribution Margin %

                                          = 279,360/36.36 % = 768,240

                  Margin of safety = Total sales – Breakeven sales = 20,680 x 44-(768,240)

                                                                                                  =$909,920-768,240

                                                                                                  =$141,680

             Existing margin of safety % = Margin of safety /Total sales

= $ 141, 680/909,920 = 15.57 %

             c) New Contribution Margin % = New Contribution per unit / new selling price x 100

                                                               =14/42 x 100 = 33.33 %

              Breakeven point sale = New fixed cost /new contribution margin %

                                                = 306850/33.33 = 920,550

               New margin of safety = New total sales – New breakeven sales

                                                   = 24,816 x 42- $920,550

                                                     =$1,042,272-$920,550

                                                      =$121,722

New total sales = New sales volume x New sales price

                          = 24,816 x 42 = $ 1,042,272

Margin of safety %      =   New margin of safety /New total sales

=$121,722   /1,042,272 x100

=11.68%

CVP Income statement

Particulars                                 Old                                                  New

Sales 909,920                                       1,042,272

(-) variable cost   @28                 579,040                                         694,848

Contribution   Margin 330,880                                         347,424

(-) Fixed cost                              279,360                                         306,850

Net operating Income 51,520                                          40,574