Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 6-5A (Part Level Submission) You are provided with the following informa

ID: 2470519 • Letter: P

Question

Problem 6-5A (Part Level Submission)

You are provided with the following information for Najera Inc. for the month ended June 30, 2017. Najera uses the periodic method for inventory.

Date

Description

Quantity

Unit Cost or
Selling Price

June

1

Beginning inventory

45

$42

June

4

Purchase

136

46

June

10

Sale

113

69

June

11

Sale return

15

69

June

18

Purchase

54

48

June

18

Purchase return

12

48

June

25

Sale

68

74

June

28

Purchase

35

52

(a1)

Calculate cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 5.25.)

Weighted-average cost per unit

$46.44

(a2)

Calculate ending inventory, cost of goods sold, gross profit under each of the following methods. (1) LIFO. (2) FIFO. (3) Average-cost. (Round average-cost method answers to 2 decimal places, e.g. 1,250.25 and other answers to 0 decimal places, e.g. 1,250. Use weighted-average unit cost rounded to 2 decimal places for computations.)

LIFO

FIFO

AVERAGE-COST

The ending inventory

$

$

$

The cost of goods sold

$

$

$

Gross profit

$

$

$

Problem 6-5A (Part Level Submission)

You are provided with the following information for Najera Inc. for the month ended June 30, 2017. Najera uses the periodic method for inventory.

Date

Description

Quantity

Unit Cost or
Selling Price

June

1

Beginning inventory

45

$42

June

4

Purchase

136

46

June

10

Sale

113

69

June

11

Sale return

15

69

June

18

Purchase

54

48

June

18

Purchase return

12

48

June

25

Sale

68

74

June

28

Purchase

35

52

Explanation / Answer

1) Number of units available for sale

= units in beginning inventory + Units purchased

= 45 + (136 + 54 - 12 + 35)

= 258 units

Cost of the goods available for sale =

=45*42+136*46+54*48-12*48+35*52     = $11982

Weighted average cost = $11982 / 258 units = $46.44 per unit

2)

Number of units sold = 113-15+68 = 166 units

Number of units available for sale =258

Number of units in ending inventory

= Number of units available for sale – Number of units sold

= 258 units – 166 units

= 92 units

Sales = 113*69 – 15*69 + 68*74 = $11794

FIFO

Cost of ending Inventory = 35*52 + 54*48 + (92-35-54)*46 = $4550

Cost of goods sold = 45*42 + (166-45) *46 = $7456

Gross profit = Sales – Cost of goods sold = $11794 - $7456 = $4338

LIFO

Cost of ending inventory = 45*42 + (92-45)*46   = $4052

Cost of goods sold = 35*52+(54-12)*48 + (166-35-42)*46 = $7930

Gross Profit = $11794 - $7930 = $3864

Weighted Average

Cost of ending inventory = 92*46.44 = $4272.48

Cost of goods sold = 166*46.44 = $7709.04

Gross Profit = $11794 - $7709.04 = $4084.96

LIFO FIFO Weighted Average Ending Inventory $ 4,052.00 $ 4,550.00 $4,272.48 Cost of goods sold $ 7,930.00 $ 7,456.00 $7,709.04 Gross profit $ 3,864.00 $ 4,338.00 $4,084.96