The Clear Music Company produces and sells a desktop speaker for $300. The compa
ID: 2472338 • Letter: T
Question
The Clear Music Company produces and sells a desktop speaker for $300. The company has the capacity to produce 70,000 speakers each period. At capacity, the costs assigned to each unit are as follows:
Unit level costs $145 Product level costs $35 Facility level costs $25
The company has received a special order for 21,000 speakers. If this order is accepted, the company will have to spend $30,000 on additional costs. Assuming that no sales to regular customers will be lost if the order is accepted, at what selling price will the company be indifferent between accepting and rejecting the special order? (Do not round your intermediate calculations. Round your final answer to two decimal places.)
$153.93 $146.43 $196.43 $156.93
Explanation / Answer
Under current scenario,
Total Sales = $(300*70,000)
= $ 21,000,000
Total Cost = $( 145+35+25)* 70,000
= $14,350,000
Total profit = $ 6,650,000
Profit % = $ 6,650,000/$14,350,000
= 46.34%
The Company would be indifferent in rejecting or accepting the order when the profit percent doesnot reduce below the existing percentage.
New Units = 21000
= 21000
Total Cost = $( 145+35+25)* 21,000 + 30,000
= $43,35,000
Required profit= $43,35,000* 46.34%
=$ 20,08,839
Sales Required for indifference= Cost + Profit
= $ 6,343,839
Selling Price per unit = $ 6,343,839/21000
= $ 302.088