Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Costello Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit o

ID: 2476080 • Letter: C

Question

Costello Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below.


The predetermined manufacturing overhead rate is $16 per direct labor hour ($24.00 ÷ 1.50). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 8,250 direct labor hours (5,500 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $45,375 ($5.50 per hour) and total fixed overhead costs of $86,625 ($10.50 per hour). Actual costs for October in producing 4,700 units were as follows.


The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.

Compute all of the materials and labor variances.

Direct materials—1 pound plastic at $6.11 per pound $ 6.11 Direct labor—1.50 hours at $12.00 per hour 18.00 Variable manufacturing overhead 8.25 Fixed manufacturing overhead 15.75 Total standard cost per unit $48.11

Explanation / Answer

Material:

SQSP                                                     AQSP                                                     AQAP

=4,700 x 6.11                      = 4,850 x 6.11                                                    $30,749

=$28,717                             =$29,633.5

SP= Standard Price of Material = $6.11

SQ= Standard Qty required for actual Production= 1 x 4,700=4,700

AQ= Actual Qty used= $4,850

Total materials variance= SQSP- AQAP=$28,717-$30,749=$2,032 U

Materials price variance= AQSP-AQAP=$29,633.5 -$30,749=$1,115.5

Materials quantity variance=SQSP-AQSP= $28,717-$29,633.5=$916.5 U

Labor:

SRSH                                      SRAH                                                    ARAH

=7,050 x 12                          = 6,870 x 12                                        $84,364

=$84,600                                   =$82,440

SR= Standard Rate per Labor hr = $6.11

SQ= Standard hrs required for actual Production= 1.5 x 4,700=7,050 hrs

AQ= Actual hrs worked = $6,870

Total Labor variance= SRSH- ARAH=$84,600-$84,364=$236 F

Labor price variance= SRAH- ARAH =$82,440 -$84,364=$1,924 U

Labor quantity variance= SRSH - SRAH = $84,600-$82,440=$2,160