Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 12-17 Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Comp

ID: 2476457 • Letter: P

Question

Problem 12-17

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evaluating the acquisition of a new embroidery machine. The budgeted operating income of the Teen division was $5,070,000 with total assets of $32,500,000 and noninterest-bearing current liabilities of $1,400,000. The proposed investment would add $1,027,000 to operating income and would require an additional investment of $5,266,000. The targeted rate of return for the Teen division is 13.80 percent. (Ignore taxes in this problem.)

LINK TO TEXT

LINK TO TEXT

LINK TO TEXT

LINK TO TEXT

Compute the residual income of the Teen division if the embroidery machine is purchased.

Problem 12-17

Sarah Jones, the manager of the Teen division of Eve Clothing Company, was evaluating the acquisition of a new embroidery machine. The budgeted operating income of the Teen division was $5,070,000 with total assets of $32,500,000 and noninterest-bearing current liabilities of $1,400,000. The proposed investment would add $1,027,000 to operating income and would require an additional investment of $5,266,000. The targeted rate of return for the Teen division is 13.80 percent. (Ignore taxes in this problem.)

Explanation / Answer

ROI of Teen Division if embroidery machine is not purchased:

ROI = Operating income / Total Assets = $ 5,070,000 / $ 31,100,000 x 100 = 16.30 %

ROI of the Teen Division if the embroidery machine is purchased = $ ( 5,070,000 + 1, 027,000) / $ ( 31,100,000 + 5,266,000) = $ 6,097,000 / $ 36,366,000 x 100 = 16.77%

Residual income of Teen Division if the embroidery machine is not purchased = Net operating income - ( Total assets x minimum required rate of return) = $ 5,070,000 - ( $ 31,100,000 x 13.80% ) = $ 778,200

Residual income of Teen Division if embroidery machine is purchased = $ 6,097,000 - ( $ 36,366,000 x 13.80%) = $ 1,078,492

Yes, Sarah will decide to invest in the embroidery machine.