Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 13-2A The comparative statements of Osborne Company are presented here.

ID: 2476470 • Letter: P

Question

Problem 13-2A

The comparative statements of Osborne Company are presented here.

OSBORNE COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2014

2013

$1,899,511

$1,759,471

1,067,511

1,014,971

832,000

744,500

508,971

487,971

323,029

256,529

24,032

22,032

298,997

234,497

94,032

75,032

$ 204,965

$ 159,465

OSBORNE COMPANY
Balance Sheets
December 31

Assets

2014

2013

$ 60,100

$ 64,200

74,000

50,000

126,771

111,771

128,032

117,532

388,903

343,503

661,680

532,980

$1,050,583

$876,483

Liabilities and Stockholders’ Equity

$ 168,971

$154,371

45,532

44,032

214,503

198,403

232,680

212,680

447,183

411,083

290,000

300,000

313,400

165,400

603,400

465,400

$1,050,583

$876,483


All sales were on account. Net cash provided by operating activities for 2014 was $226,560. Capital expenditures were $135,680, and cash dividends were $56,965.

Compute the following ratios for 2014. (Round all answers to 2 decimal places, e.g. 1.83 or 12.61%.)

OSBORNE COMPANY
Income Statements
For the Years Ended December 31

2014

2013

Net sales

$1,899,511

$1,759,471

Cost of goods sold

1,067,511

1,014,971

Gross profit

832,000

744,500

Selling and administrative expenses

508,971

487,971

Income from operations

323,029

256,529

Other expenses and losses    Interest expense

24,032

22,032

Income before income taxes

298,997

234,497

Income tax expense

94,032

75,032

Net income

$ 204,965

$ 159,465

Explanation / Answer

outstanding common shares

=(204,965 /59,000)

= $3.47

= 204,965/295,000

=69.48%

                                = 204,965/963,533

                                =21.27%

                              =388,903/214,503

                              =1.81

                                = 1,899,511/119,271

                                =15.97 times

                             = 1,067,511/122,782

                             =8.69 times

                                      =323,029/24,032

                                      =13.44 times

                           =1,899,511/963,535

                          =1.97 times

                          =447,183/1,050,583

                         =42.57%

                 =226,560/222,680

                = 1.02 times

=(226,560 /429,133

=.53 times

= 226,560 – 135,680- 56,965

=$33,915

  1. Earnings per share = ( net income – preferred dividend)/ average

outstanding common shares

=(204,965 /59,000)

= $3.47

  1. Return on common stockholder’s Equity = net income / average common stockholders’

= 204,965/295,000

=69.48%

  1. Return on assets = net income / average total assets

                                = 204,965/963,533

                                =21.27%

  1. Current ratio       = Current assets / current liabilities

                              =388,903/214,503

                              =1.81

  1. Account receivable turnover = net sales / average account receivable

                                = 1,899,511/119,271

                                =15.97 times

  1. Average collection days = 365/15.97   = 22.86 days
  1. Inventory turnover = cost of goods sold/ average inventory

                             = 1,067,511/122,782

                             =8.69 times

  1. Days in inventory = 365/8.69 = 42 days
  2. Times interest earned = income before interest / interest expense

                                      =323,029/24,032

                                      =13.44 times

  1. Asset turnover = sale/ average total assets

                           =1,899,511/963,535

                          =1.97 times

  1. Debt to assets = total liabilities / total assets

                          =447,183/1,050,583

                         =42.57%

  • Current cash debt coverage = net operating cash / average current liabilities

                 =226,560/222,680

                = 1.02 times

  1. Cash debt coverage = (net operating cash)/ average total liabilities

=(226,560 /429,133

=.53 times

  • Free cash flow = net operating cash – capital expenditure- dividend

= 226,560 – 135,680- 56,965

=$33,915