Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The sales budget for cario Corp. shows that 10,000 units of Product A and 12,000

ID: 2477741 • Letter: T

Question

The sales budget for cario Corp. shows that 10,000 units of Product A and 12,000 units of Product B are going to the sold for prices of $8 and $10, respectively. Total budgeted sales of both products of the year would be: $42,00. $200,000. $264,000. $500,000. Mark Manufacturing LLC's budget includes the following credit sales for the current year. October, $140,000. November, $130,000. December, $147,000. Experience has shown that payment for the credit sales is received as follows: 15% in the month of sale, 50% in the first month after sale, and 35% in the second month after sales. What are the cash collections of credit sales in the month of December? $23,550. $138,150. $157,000. $131,150. Which of the following must be prepared before the direct labor budget? Budgeted income statement. Capital expenditures budget. Selling expense budget. Production budget. Donald Carl's Corporation's monthly projected general and administrative expenses include $6,000 administrative salaries, $1,400 of other cash administrative expenses and $1,050 of depreciation expense on the administrative equipment. Compute the total general and administrative expenses to be reported on the general and administrative expense budget per month.

Explanation / Answer

12)Total administration expense budget = 6000+1400+1050=8450

correct option is " D"

13)At 22000 units, Total sales = 36000+30000+99000=165000

Unit selling price = 165000 /22000 =$ 7.5 per unit

Sales at 30000 units = 30000 *7.5 = 225000

correct option is "C"