A consulting firm has two departments. Corporate and Government. Computer suppor
ID: 2478522 • Letter: A
Question
A consulting firm has two departments. Corporate and Government. Computer support is common to both departments. The cost of computer support is $2.91 million. The following information is given: Required: What is the cost allocation if fixed computer costs of $1.68 million are allocated on the basis of number of consultants and the remaining costs (all variable) are allocated on the basis of the number of gigabytes of storage used by the department? (Do not round intermediate calculations. Round final answers to the nearest dollar amounts.)Explanation / Answer
Solution-
Calculation-
Corporate (Fixed) = (220/220+72)*1,680,000
Corporate (Fixed) = $1,265,753
Corporate (Variable) = (37,500/37,500+25,900)*(2,910,000-1,680,000)
Corporate (Variable) = $727,524
Goverment (Fixed) = (72/220+72)*1,680,000
Goverment (Fixed) = $414,247
Goverment (Variable) = (25,900/37,500+25,900)*(2,910,000-1,680,000)
Goverment (Variable) = $502,476
Corporate Goverment Fixed $1,265,753 $414,247 Variable $727,524 $502,476 Total $1,993,277 $916,723