Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Inputs Standard Quantity or hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit

ID: 2482176 • Letter: I

Question

Inputs

Standard Quantity or hours

Standard Price or Rate

Standard Cost Per Unit

Direct materials

6.9 liters

$ 5 .00 per liter

$ 34.50

Direct labor

0.3 hours

$ 17.00 per hour

$5.10

Variable overhead

0.3 hours

$ 6.00 per hour

$1.80

The company reported the following results concerning this product in August.

Originally Budgeted output

8,6000 units

Actual output

8,400 units

Raw materials used in production

58,330 liters

Actual direct labor-hours

2,310 hours

Purchases of raw materials

62,500 liters

Actual price of raw materials

$ 4.90 per liter

Actual direct labor rate

$ 17.10 per hour

Actual variable overhead rate

$ 5.50 per hour

  
The materials price variance is recognized when materials are purchased. Variable overhead is applied on the basis of direct labor-hours.

Compute the following:

A. Materials Quantity Varience

B. Materials Price Varience

C. Direct Labor Varience

D. Direct Labor rate Vareince

E. Variable over head controllable varience

Inputs

Standard Quantity or hours

Standard Price or Rate

Standard Cost Per Unit

Direct materials

6.9 liters

$ 5 .00 per liter

$ 34.50

Direct labor

0.3 hours

$ 17.00 per hour

$5.10

Variable overhead

0.3 hours

$ 6.00 per hour

$1.80

Explanation / Answer

A. Material Quantity Variance = (Actual Quantity - Standard Quantity) * Standard price

= (58330 - 57960) * $5 = 1850 (Unfavorable)

B. Material Price Variance = Actual Quantity * (Actual Price - Standard Price)

= 58330 * (4.90 - 5) = 5833 (Favorable)

C. Direct Labor Varience = Labour rate variance + labour efficiency variance(calculated in D)

labour efficiency variance = (Actual Hours - Standard Hours) * standard rate

= (2310 - .3*8400) * 17 = 3570 (favorable)

Direct Labor Varience = 3570 - 231 = 3339

D. Direct Labor rate Vareince = Actual Hours (Actual Rate - Standard Rate)

= 2310 * (17.10 - 17) = 231 Unfavorable

E. Variable over head controllable varience = Actual Overhead - Absorbed Overheads

= 2310*5.5 - 1.8*8400

= 12705 - 15120 = 2415 (Unfavorable)