Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Renee’s Rings manufactures college rings. Two models are produced: The Spirit mo

ID: 2484670 • Letter: R

Question

Renee’s Rings manufactures college rings. Two models are produced: The Spirit model with a budgeted price of $530 and a standard variable cost of $230. The Chancellor model has a budgeted price of $1,230 and a standard variable cost of $430. At the beginning of the year, Renee estimated that she would sell 1,700 Chancellor rings and 8,300 Spirit rings. The actual results for the year showed that 2,100 Chancellor rings were sold for total revenues of $2,268,000. A total of 9,400 Spirit rings were sold for revenues of $5,217,000.

Required: (a) Compute the activity variance for Renee’s Rings for the year. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Do not round your intermediate calculations.)

(b) Compute the mix AND quantity variances for the year. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Do not round your intermediate calculations.)

Explanation / Answer

a) activity variance = ( Budgeted sales - actual sales ) * Budget contribution margin per unit

Spirit model= (8,300 - 9,400) *$300

=$330,000 (U)

Chancellor model =1,700-2,100 *$800

=$320,000(U)

Actual sales is higher than Budgeted sales so unfavorable variance

Budget contribution margin = Price -Varibale cost

Spirit model= $530-$230

=$300

Chancellor model =$1,230 - $430

=$800

___________________________________________________________________

Mix Variances =

Chancellor rings = 1700 /10000 (1,700 + 8,300=10,000)

=0.17*100

=17%

Spirit model =8300/10000*100=83%

Actual sales= 2,100+ 9,400=11,500

Chancellor rings =11,500 * 17%=1955

Spirit model=11,500 *83/100=9545

Difference = Actual sales - sales quantities mix

Chancellor rings= 2,100 - 1955=145(F)

Spirit model=9,400-9545=145(U)

__________________________________________________________

Budget contribution margin = Price -Varibale cost

Spirit model= $530-$230

=$300

Chancellor model =$1,230 - $430

=$800

variance

Spirit model= 145(F) * $300=$43,500F

Chancellor model=145(U)* $800=$116,000U

Individual Variance =$116,000 - $43,500

=$72,500U

__________________________________________________________________