Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Toni has a number Some of which some general net income and 2015 are as follows

ID: 2493400 • Letter: T

Question

Toni has a number Some of which some general net income and 2015 are as follows earning activities for the year ended 30 June where the deductible expenses associated with the the income from the property by $3500. a commercial property where the assessable income associated with the property exceeds the allowable deductions by $5600 on a business in which she provide legal service and the professional income of tl*e business exceeded the expense be $1200. Tom owns a substantial amount of shares listed on the ASX and the allowable deductions associated with the shares are greater than the associated income by $8900 What is Toni's total net investment loss for the year ended 30 June 2015? C,$8900 Question 5 Jenny and Jim are resident taxpayers and have two children: Jack (9 years) and Jin(10 years), Jenny has a taxable income of $47000 and has reportable fringe benefits of while Jim has a taxable income of $34000 and received reportable fringe benefits of $13000 The family does not have any private health insurance. The family's total liability to Medicare levy for the year ended 30 June 2015 is: B. $1620 Question 6 Elizabeth is a resident taxpayer who has a HELP liability $14000 which she incurred while completing her pharmacy degree at the University of Queensland. Her taxable income in the current year is $45000 and she is provided with a reportable fringe benefit of $7000. Her employer also paid reportable employer superannuation contribution of $3400 into her superannuation fund. What amount of HELP repayment will she be required to make under the tax system for the income year ended 30 June 2015. D.S2216

Explanation / Answer

5) The total taxable income including fringe benefeit for the family are 47,000+34,00+13,000+6000
=$100,000
Medical levy=1.5%*100,000=$1500
since they dont have insurance then medical levy surcharge =0.12%*100,000=$120
total =1500+120=$1620