After-Tax Net Present Value and IRR (Non-MACRS Rules) eEgg is considering the pu
ID: 2495107 • Letter: A
Question
After-Tax Net Present Value and IRR (Non-MACRS Rules) eEgg is considering the purchase of a new distributed network computer system to help handle its warehouse inventories. The system costs $60,000 to purchase and install and $30,000 to operate each year. The system is estimated to be useful for four years. Management expects the new system to reduce by $62,000 a year the cost of managing inventories. The firm’s cost of capital is 10%.
Required
1. What is the net present value (NPV) of the proposed investment under each of the following independent situations?
a. The firm is not yet profitable and pays no taxes.
b. The firm is in the 30% income tax bracket and uses straight-line depreciation with no salvage value. Assume MACRS rules do not apply.
c. The firm is in the 30% income tax bracket and uses double-declining-balance depreciation with no salvage value. Assume MACRS rules do not apply.
2. What is the internal rate of return (IRR) of the proposed investment for situations 1(a) and 1(b) above?
***Please explain the math used to calculate the answers.***
Explanation / Answer
(1) Working notes:
(i) Depreciation schedule as follows.
For SLM: Annual depreciation = (Cost - Salvage value) / Useful life = $60,000 / 4 = $15,000
For DDB:
SLM depreciation rate = 1 / 4 = 25%
So, DDB Depreciation rate = 2 x 25% = 50% per year
DDB Schedule as follows. Note that DDB ignores salvage value.
(ii) In each case with tax rate,
Pre-tax Annual benefit = Annual cost saving - Annual operating cost = $(62,000 - 30,000) = $32,000
Post-tax NCF Annual benefit = Pre-tax Annual benefit x (1 - tax rate) = $32,000 x (1 - 0.3) = $32,000 x 0.7 = $22,400
Net cash flow after tax (NCFAT) = Post-tax Annual benefit + Depreciation [Which, being non-cash expense, is added back] - First Cost
(a) No tax, no depreciation
(b)
(c)
NOTE: First question is answered in full.
DropBox link to working file: https://www.dropbox.com/s/7shqhzbky0okar5/E%2063.xlsx?dl=0
Year Depreciation Base ($) Depreciation % Annual Depreciation ($) Ending book value ($) (A) (B) (C) = (A) x (B) (D) = (A) - (C) 1 60,000 50 30,000 30,000 2 30,000 50 15,000 15,000 3 15,000 50 7,500 7,500 4 7,500 50 3,750 3,750