The Churchill Corporation uses a periodic inventory system and the LIFO inventor
ID: 2497091 • Letter: T
Question
The Churchill Corporation uses a periodic inventory system and the LIFO inventory cost method for its one product. Beginning inventory of 22,000 units consisted of the following, listed in chronological order of acquisition: 13.000 units at a cost of $8.00 per unit = $104.000 9.000 units at a cost of $9.00 per unit = 81.000 During 2016, inventory quantity declined by 12.000 units. All units purchased during 2016 cost $12.00 per unit Calculate the before-tax LIFO liquidation profit or loss that the company would report in a disclosure note assuming the amount determined is materialExplanation / Answer
LIFO liquidation profit = units from begining inventory sold X (Current cost - older cost)
= 9000 X (12 - 9) = $27000
= 3000 X (12 - 8) = $12000
Lifo liquidation profit =$39000