Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Boden Company\'s management believes that every 2% increase in the selling price

ID: 2497751 • Letter: B

Question

Boden Company's management believes that every 2% increase in the selling price of one of the company's products would lead to a 5% decrease in the product's total unit sales. The product's variable cost is $19.30 per unit. The product's price elasticity of demand as defined in the text is closest to: A. -3.01 B. -2.07 C. -1.89 D. -2.59

Boden Company's management believes that every 2% increase in the selling price of one of the company's products would lead to a 5% decrease in the product's total unit sales. The product's variable cost is $19.30 per unit.

The product's profit-maximizing price according to the formula in the text is closest to:

$37.39

$31.44

$40.88

$28.91

Edelheit Company uses the absorption costing approach to cost-plus pricing as described in the text to set prices for its products. Based on budgeted sales of 26,000 units next year, the unit product cost of a particular product is $24.20. The company's selling and administrative expenses for this product are budgeted to be $629,000 in total for the year. The company has invested $340,000 in this product and expects a return on investment of 14%.

The selling price based on the absorption costing approach for this product would be closest to:

$27.59

$50.22

$48.40

$100.46

QUESTION 9

A new product, an automated crepe maker, is being introduced at Laguna Corporation. At a selling price of $52 per unit, management projects sales of 90,000 units. Launching the crepe maker as a new product would require an investment of $200,000. The desired return on investment is 15%. The target cost per crepe maker is closest to:

$59.80

$52.00

$59.42

$51.67

The management of Kozloff Corporation is considering introducing a new product--a compact barbecue. At a selling price of $74 per unit, management projects sales of 80,000 units. Launching the barbecue as a new product would require an investment of $800,000. The desired return on investment is 14%. The target cost per barbecue is closest to:

$84.36

$82.76

$72.60

$74.00

A.

$37.39

B.

$31.44

C.

$40.88

D.

$28.91

Explanation / Answer

1)The product's price elasticity of demand = Change in Demand/Change in Sales

= % Change in Quantity Demanded / % Change in Price

= -5/2

= -2.5 ...Option-D:- -2.59 is the Correct Answer

..

..

2)The selling price based on the absorption costing approach for this product would be closest to:

..

Investment = $340,000

Target Profit =return on investment of 14%

= 14% of 340,000

= $47,600

Target Profit per unit = 47,600/26,000

= 1.83

Target Cost per unit = 24.20 + (629,000/26,000)

= 24.20 + 24.19

= $48.39 per unit

..

Therefore, Taget Selling Price per unit = Target Cost per unit + Target profit per unit

= 48.39 + 1.83

= $50.22 per unit ...Option-B is the correct answer

..

..

..

3)The target cost per crepe maker is closest to:

..

Investment = $2,00,000

Target Profit = The desired return on investment

Target Profit = 15% of $200,000

=$30,000

..

Target Sales = 90,000*52

=$46,80,000

..

Therefore ,Target COst = Target Sales - Target Profit

= 46,80,000 - 30,000

= 46,50,000

..

Taget Cost per unit = 46,50,000/90,000

=$51.67 ...Option -D is the Correct answer.

..

..

..

4)The target cost per barbecue is closest to:

..

Investment = $8,00,000

Target Profit = The desired return on investment

Target Profit = 14% of $800,000

=$112,000

..

Target Sales = 80,000*74

=$59,20,000

..

Therefore ,Target COst = Target Sales - Target Profit

= 59,20,000 - 112,000

= 58,08,000

..

Taget Cost per unit = 58,08,000/80,000

=$72.60 ...Option -C is the Correct answer.