Melrose Corporation makes a product that uses a material with the following stan
ID: 2499511 • Letter: M
Question
Melrose Corporation makes a product that uses a material with the following standards: Picture The company budgeted for production of 5,800 units in September, but actual production was 5,900 units. The company used 50,210 pounds of direct material to produce this output. The company purchased 55,100 pounds of the direct material at $5.80 per pound. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials quantity variance for September is: $3,770 F $3,900 U $3,770 U $3,900 F
Explanation / Answer
Direct Material Quantity Variance:
= Actual Quantity x Standard Price - Standard Quantity x Standard Price
=Standard Price ( Actual Quantity - Standard Quantity)= $5.8 X( 55100-51076)= Unfavourable $23340
Actual Quantity= 55100
Standard Price= $5.8 per pound
Standard Quantity = 50210/5800*5900=51076