Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The college campus bookstore uses a periodic inventory system. The bookstore pur

ID: 2499914 • Letter: T

Question

The college campus bookstore uses a periodic inventory system. The bookstore purchases 420 copies of a textbook at $63 each in June, 970 copies in August at $65 each, and 630 copies in December at $68 each. The bookstore sold 1,890 copies of the textbook during the year.

Required: Calculate the company's ending inventory and cost of goods sold using the each of following inventory costing methods. a. FIFO

b. LIFO

c. Weighted Average cost method. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answers to the nearest dollar amount.)

.

c. Weighted Average cost method. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answers to the nearest dollar amount.)

Explanation / Answer

a)

FIFO

Cost of Good Available for sale = 132350

Unit Available for sale = 2020

Unit Sold = 1890

Ending Inventory (in units) = Unit Available for sale - Unit Sold

Ending Inventory (in units) = 2020-1890

Ending Inventory (in units) = 130 Units

Company's ending inventory = 130 Units @ 68

Company's ending inventory = 130*68

Company's ending inventory = 8840

Cost of Good Sold = Cost of Good Available for sale - Company's ending inventory

Cost of Good Sold = 132350 - 8840

Cost of Good Sold = 123510

b)

LIFO

Cost of Good Available for sale = 132350

Unit Available for sale = 2020

Unit Sold = 1890

Ending Inventory (in units) = Unit Available for sale - Unit Sold

Ending Inventory (in units) = 2020-1890

Ending Inventory (in units) = 130 Units

Company's ending inventory = 130 Units @ 63

Company's ending inventory = 130*63

Company's ending inventory = 8190

Cost of Good Sold = Cost of Good Available for sale - Company's ending inventory

Cost of Good Sold = 132350 - 8190

Cost of Good Sold = 124160

c)

Weighted Average cost method

Cost of Good Available for sale = 132350

Unit Available for sale = 2020

Average Rate = Cost of Good Available for sale/Unit Available for sale

Average Rate = 132350/2020

Average Rate = 65.52

Unit Sold = 1890

Ending Inventory (in units) = Unit Available for sale - Unit Sold

Ending Inventory (in units) = 2020-1890

Ending Inventory (in units) = 130 Units

Company's ending inventory = 130 Units @ 65.52

Company's ending inventory = 130*65.52

Company's ending inventory = 8518

Cost of Good Sold = Unit sold*Average Rate

Cost of Good Sold = 1890*65.52

Cost of Good Sold = 123833

Quantity Rate Amount June 420 63 26460 August 970 65 63050 December 630 68 42840 Total 2020 132350