Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proton at location A makes an electric field E vector_1 at location B. A diffe

ID: 250001 • Letter: A

Question

A proton at location A makes an electric field E vector_1 at location B. A different proton, placed at location B, experiences a force F vector_1. If |E vector_1| = 400 N/C, what is |F vector_1| |F vector_1| = N Now the proton at B is removed and replaced by a lithium nucleus, containing three protons and four neutrons. The proton at location A remains in place. What is the magnitude of the electric force on the lithium nucleus |F vector on Li| = Now the Lithium nucleus is removed, and an electron is placed at location B. The proton at location A remains in place. What is the magnitude of the electric force on the electron |F vector on e^-|indicates the direction of the force on the electron due to the electric field

Explanation / Answer

we know that

         E =F / q

       F   = Eq

Force on proton  F1   = E1 q

                                       = ( 400 N/C ) ( 1.6 *10-19 C )

                                       = 640 *10-19 N

         According to coloumbs law

                           F 1   = k q1 q2 /r2

640*10-19 N     = ( 9*109 )( 1.6 *10-19 C )2 /r2

        The distancebetween two protons  

                                r   =  [ ( 9*109 ) ( 1.6*10-19 C )2 / 640 *10-19 N ]1/2

                                     = 1.90*10-6 m  

           char on lithium q2   = 3 P   =3 ( 1.6 *10-19 C)

       The magnitude of the electric force on the lithium nucleus

                             F   =  k q1 q2 /r2

                                  =   ( 9*109 ) 3( 1.6*10-19 C )2 /(1.90*10-6 m  )2  

                                  = 1.91 *10-16 N

     

           magnitudeof the electric force on the electron

                                 F   =  k q1 q2 /r2

                                  =   ( 9*109 ) ( 1.6*10-19 C )2 /(1.90*10-6 m  )2  

                                  = 6.38 *10-17 N