Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ABC Corporations charter authorized 139000 shares of common stock, par $10. Duri

ID: 2500276 • Letter: A

Question

ABC Corporations charter authorized 139000 shares of common stock, par $10. During the first year, 20000 shares were sold and issued at $18 per share, in addition, 600 shares were subscribed for at the same price. One half of the subscription price was collected during the year. At the end of the first year, reported net income was $22000 and cash dividends of $6000 were declared and paid. At year end, liabilities amounted to $25000. On the last day of the year, 100 shares of stock were purchased from a disgruntled stockholder at $21 per share (assume cost method)

A) Provide the following year end amounts

1) Unissued capital stock

2) Legal Capital

3) Treaury Stock

4) Contributed Capital (total)

5) Total stockholders equity

B) Record the following transactions which occured the following year

1) 60 treasury shares are solf for $25 each

2) 40 treasury shares are sold for $16 each

3) a subscriber to 20 shares defaulted. The subscriber guaranteed the subscription price. The stock was sold for $17 per share.

Explanation / Answer

Given data,

Authorized Shares           = 139000

Par Value                             = $10

Issued Shares                    = 20000

Issued Price                        = $18

Subscribed Shares           = 600

Subscribed Price               = $18

Net Income                        = $22000

Cash Dividends                 = $6000

Liabilities                              = $25000

Reacquired Shares          = 100

Reacquired Price              = $21

Answer to Part A:

Unissued Capital Stock = Authorized Capital Stock – Issued Capital Stock

                                                = 139000 – 20000

                                                = 119000

2. Legal Capital: It is the par value of common stock which cannot legally be allowed to leave the business i.e, it cannot be distributed as dividend.

Legal Capital                      = Par Value of outstanding Shares

                                                = 500 * `10

                                                = $5000

                Outstanding Shares        = Number of shares issued – Bought back shares

= 600 – 100

= 500

3. Treasury Stock: The Shares which were bought back by the company is called treasury Stock.

Treasury Stock                  = Number of shares bought back * Reacquired Price

                                                = 100 *21

                                                = $2100

4. Contributed Capital: Amount recognized under Equity head in balance sheet, which can be split into two: Common Stock and additional paid in capital

Common Equity = (Number of shares issued – Number of shares bought back) * par value

                                = (600 - 100) * 10

                                = 500 * 10

                                = $5000

Additional Paid in capital             = Outstanding Shares * Excess of price over par value

                                                                = 500 * (18-10)

                                                                = 500 * 8

                                                                = $4000

Total Contributed Capital            = Common Equity + Additional Paid in Capital

                                                                = $5000 + $4000

                                                                = $9000

5)Total Stockholders Equity:

Equity                                                   = $5000

Additional Paid in capital               = $4000

Treasury Stock                                  = $2100

Net Income                                        = $22000

Cash Dividends                                 = -$6000

Total Stockholders Equity            = $27100

Answer to Part B:

1)60 Treasury Shares were sold for $25 each:

Cash a/c (60 * 25)                                                             Dr           $1500

                To Treasury Stock (60 * 21)                                                                          $1260

                To Additional Paid in Capital                                                                        $240

2)40 Treasury Shares were sold for $16 each:

Cash a/c (40 * 16)                                                             Dr           $640

Additional Paid in Capital                                              Dr           $200

                To Treasury Stock (40 * 21)                                                                          $840

3)Subscriber to 20 shares defaulted and stock was sold for $17 per share:

Cash a/c (20 * 17)                                                             Dr           $340

                To Common Stock (20 * 10)                                                                         $200      

                To Additional Paid in Capital                                                                        $140