Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Clipper Corporation had net operating income of $380,000 and average operati

ID: 2501055 • Letter: T

Question

The Clipper Corporation had net operating income of $380,000 and average operating assets of $2,000,000. The corporation requires a return on investment of 18%.

Required ( support your answers with explanations):

a.Calculate the company's return on investment (ROI) and residual income (RI).

b.Clipper Corporation is considering an investment of $70,000 in a project that will generate annual net operating income of $12,950. If the division planning to make the investment currently has a return on investment of 20% and its manager is evaluated based on the division's ROI, will the division manager be inclined to request funds to make this investment?(Note: the decision model for the division manager is self-interested i.e. centers on the decision's effect on his evaluation criteria)

c.Clipper Corporation is considering an investment of $70,000 in a project that will generate annual net operating income of $12,950. If the division planning to make the investment currently has a residual income of $50,000 and its manager is evaluated based on the division's residual income, will the division manager be inclined to request funds to make this investment?(Note: the decision model for the division manager is self-interested i.e. centers on the effect on his evaluation criteria)

Explanation / Answer

a)

Company's return on investment (ROI) = net operating income/average operating assets

Company's return on investment (ROI) = 380000/2000000

Company's return on investment (ROI) = 19%

Residual income =  Net operating income-  return on investment *average operating assets

Residual income = 380000 - 18%*2000000

Residual income = $ 20000

b)

ROI of new investment = net operating income/investment

ROI of new investment = 12950/70000

ROI of new investment = 18.50%

ROI of overall company if investment taken place = Total net operating income/ Total average operating assets

ROI of overall company if investment taken place = (380000+12950)/(2000000+70000)

ROI of overall company if investment taken place = 18.98%

Division manager will not be inclined to request funds to make this investment as this investment would return 18.5%which is below than division planning to make the investment currently has a return on investment of 20% and as  manager is evaluated based on the division's ROI , so he would not recommend as the ROI of overall would decline.

c)

Residual Income would increase from this investment =   Net operating income-  return on investment *average operating assets

Residual Income would increase from this investment = 12950 - 18%*70000

Residual Income would increase from this investment = $ 350

Division manager will be inclined to request funds to make this investment as it would improve the residual income from 20000 to $ 20350