Can someone please help me solve all of these four problems as soon as possible
ID: 250350 • Letter: C
Question
Can someone please help me solve all of these four problems as soon as possible please? Can you please show me step by step because I was keep getting the wrong answers for these four.
An electric vehicle starts from rest and accelerates at a rate of 2.2 m/s2 in a straight line until it reaches a speed of 21 m/s. The vehicle then slows at a constant rate of 1.4 m/s2 until it stops. (a) How much time elapses from start to stop? (b) How far does the vehicle move from start to stop? (a) Number Units (b) Number UnitsExplanation / Answer
1)
Vf = at + Vi
Vf = final velocity (21m/s)
a = acceleration (2.2m/s^2)
t = time
Vi = initial velocity (0m/s)
21 = 2.2t + 0
t = 9.54s
Find the distance as the car accelerates
Xf = .5at^2 + Vt + Xi
Xf = final position
Xi = initial position
Xf = .5(2.2)(9.54)^2
Xf = 100.1m
Vf = at + Vi
now that the car decelerates, its inital veloicty at the time is 21m/s. When the car stops, its final velocity is 0m/s
0 = -1t + 21
-21 = -t
t = 21s
find the distance as it decelerates
Xf = .5at^2 + Vt + Xi
Xf = .5(-1)(21)^2 + 21(21)
Xf = 220.5m
the total time is 9.54 + 21 = 30.54s
the total distance is 220.5 + 100.1= 320.6m
2)
55.5 km/h = 15.41 m/s
s = Vo t + ½ a t²
23.6 = (15.41)(1.86) + ½ a (1.86)²
a = -1.73 m/s²
V = v + a t
V = 15.41 + (-1.73)(1.86)
V = 12.2 m/s
3)
Apple 1:
s = ut + (1/2) at2
y = 0 + (1/2) ( 9.8 ) 22 ................ ( initial velocity zero because apple is just dropped )
= 19.6 m
4)
Apple 2
s = 20 m; a = 10 m/s2 ; t = 1.25s
s = ut + 1/2 at2
20 = u * 1.25 + 1/2 * 10 * 1.252
1.25u = 20 - 7.8125
u = 12.1875 / 1.25
u = 9.75m/s (final answer)