Mighty Mullets makes mullet wigs for the follically challenged. Each wig job is
ID: 2503893 • Letter: M
Question
Mighty Mullets makes mullet wigs for the follically challenged. Each wig job is unique. In April 2014, it completed all outstanding orders, and then, in May 2014, it worked on only 2 jobs: Z1 & Z2.
Mighty Mullets, May 2014
Job Z1
Job Z2
DM
$78,000
$51,000
Direct Manufacturing Labor
273,000
208,000
Direct manufacturing labor is paid at the rate of $26 per hour. Manufacturing OH costs are allocated at a budgeted rate of $20 per direct manufacturing labor hour. Only Job Z1 was completed in May.
Required:
a) a) Calculate the total cost for Job Z1.
b) b) 1,100 wigs were produced for Job Z1. Calculate the cost per wig.
c) c) Prepare the journal entry transferring Job Z1 to finished goods.
d) d) What is the ending balance in the WIP control account?
Mighty Mullets, May 2014
Job Z1
Job Z2
DM
$78,000
$51,000
Direct Manufacturing Labor
273,000
208,000
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Total Cost for Job Z1
Part B:
Cost Per Wig = Total Cost for Job Z1/Units Produced = 561000/1100 = $510 per wig
Part C:
Finished Goods Dr. 561000
Work in Process - Job Z1 Cr. 561000
(Being the value of Completed Job Z1 units transferred to Finished Goods)
Part D:
Ending Balance of WIP Control Account (Only Job Z2) = 51000 (Direct Material) + 208000 (Direct Labor) + 208000/26*20 (Manufacturing Overhead) = 419000
Notes:
Manufacturing Overhead Costs for Job Z1 = Direct Labor Hours*Manufacturing Overhead Rate = 273000/26*20 = 210000
Manufacturing Overhead Costs for Job Z1 = Direct Labor Hours*Manufacturing Overhead Rate = 208000/26*20 = 160000
Thanks.