Please explain FIFO LIFO AVG cost please Remsen Company Inc. had a beginning inv
ID: 2504472 • Letter: P
Question
Please explain FIFO LIFO AVG cost please
Explanation / Answer
A)Cost of goods available for sale = Beginning inventory + Total purchases
= (124*10) + [(743*11) + (620*12) + (496*14) + (124*15)]
= 1240 + 24417
= $25657
B)Average cost per unit = Cost of goods available for sale/Total no. of units
= 25657/(124+743+620+496+124)
= 25657/2107
= $12.177 p.u.
Note:-
Ending inventory units = Total no. of units
A)Cost of goods available for sale = Beginning inventory + Total purchases
= (124*10) + [(743*11) + (620*12) + (496*14) + (124*15)]
= 1240 + 24417
= $25657
B)Average cost per unit = Cost of goods available for sale/Total no. of units
= 25657/(124+743+620+496+124)
= 25657/2107
= $12.177 p.u.
Note:-
Ending inventory units = Total no. of units