I\'m trying to solve a homework question to figure out sales mix percentages. I
ID: 2506607 • Letter: I
Question
I'm trying to solve a homework question to figure out sales mix percentages. I used there reference which has the breakdown to help me solve it, but I'm not grasping something - that dang letter y!! For example, step #1 I understand the 11,600 and 31,900 value but how to they come up the $16,675. I'm sure I'm calculating something wrong. Can someone break it down for this non accounting mind. Thank you...
Explanation / Answer
data Given
Budget Total contribution margin= $16675
Let y be budgeted sales mix % of plain wine glasses
And 1-y be budgeted sales mix % of chic wine glasses
Formula
(2900y*4)+(2900*(1-y)*11)=16675 (as given in question total contribution)
11600y+31900-31900y=16675
20300y=15225
y=15225/20300
y=0.75 or 75%
Chic wine glasses= 1-y=0.25 or 25%